Tarte normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 8 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migross La Pral Torta Fresca Cantilena E Frutta (Similarity score: 12.27)
- So Delicious Dairy Free, So Delicious Almondmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 15.38)
- Leclerc Flan Patissier Aux Oeufs 6 Parts (Similarity score: 16.06)
- Atelier Georget 2 Parts De Flan Pâtissier (Similarity score: 17.23)
- Franprix Le Flan Patissier (Similarity score: 19.71)
- Tartefrais Flan Pâtissier (Similarity score: 19.76)
- Flan Patissier (Similarity score: 19.76)
- Le Marchand De Glaces Glace Pain D'epices (Similarity score: 19.87)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 20.64)
- 365 Everyday Value Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 20.71)
- Plantain Chips (Similarity score: 20.88)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 21.19)
- Monoprix Galette Frangipane (Similarity score: 21.38)
- Stroh's Premium Ice Ceam (Similarity score: 21.42)
- Tarte Normande (Similarity score: 22.00)