Neapolitan ice cream, neapolitan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46672582076309% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 70mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 19.72g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.72g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 3.98)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 5.95)
- Perry's Ice Cream Company Inc Ice Cream (Similarity score: 6.02)
- Old Fashioned Egg Nog Holiday Nutmeg Spice Sprinkled Throughout Creamy Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 7.93)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 7.96)
- Butter Crunch Ice Cream (Similarity score: 8.83)
- Perry's Ice Cream Co Inc Ice Cream (Similarity score: 9.10)
- Anderson Dairy Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.24)
- Roundy's Roundy's, Select, Gelato, White Chocolate Raspberry (Similarity score: 10.37)
- Ice Cream (Similarity score: 10.43)
- Price Chopper Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Delhaize (Similarity score: 10.58)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 10.67)
- Breyers, Unilever Breyersrockyroadicecreamdessert (Similarity score: 10.81)
- Ice Cream (Similarity score: 10.98)
Ingredients List
- Cream
- Contains Less Than 1% Of Natural Flavors
- Cellulose Gel
- E466
- E407
- Vanilla Extract
- Artificial Flavouring
- E471
- Beet Color
- E160b
- Milk
- Sugar
- Whey
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Strawberry
- Cocoa Processed With Alkali
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)