French vanilla premium ice cream, french vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46672582076309% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 70mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 21.13g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 3.39)
- Neapolitan Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 3.98)
- Perry's Ice Cream Company Inc Ice Cream (Similarity score: 6.50)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 6.71)
- Old Fashioned Egg Nog Holiday Nutmeg Spice Sprinkled Throughout Creamy Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 6.91)
- Perry's Ice Cream Co Inc Ice Cream (Similarity score: 7.31)
- Price Chopper Ice Cream (Similarity score: 9.29)
- Delhaize (Similarity score: 9.51)
- Butter Crunch Ice Cream (Similarity score: 9.51)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.90)
- Breyers, Unilever Breyersrockyroadicecreamdessert (Similarity score: 10.05)
- Black Rasberry Flavored Ice Cream (Similarity score: 10.31)
- Anderson Dairy Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.34)
- Carrefour Vanille Macadamia (Similarity score: 10.40)
- Ice Cream (Similarity score: 10.48)
Ingredients List
- Milkfat
- E407
- Vanilla
- Salt
- And Annatto
- Turmeric Color
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- Egg
- Stabilized And Emulsified By Mono And Diglycerides
- E412
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)