Perry's Ice Cream Company Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.95g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.95g |
| Saturated Fat | 6.58g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.48812915479582% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 21.05g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 5.32)
- Anderson Dairy Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 5.35)
- Neapolitan Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 6.02)
- Delhaize (Similarity score: 6.31)
- French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 6.50)
- Old Fashioned Egg Nog Holiday Nutmeg Spice Sprinkled Throughout Creamy Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 7.53)
- Ice Cream (Similarity score: 8.04)
- Roundy's Roundy's, Select, Gelato, White Chocolate Raspberry (Similarity score: 8.14)
- Ice Cream (Similarity score: 8.29)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 8.57)
- Peppermint Stick, Candies Ice Cream, Peppermint (Similarity score: 8.64)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 9.29)
- Breyers, Unilever Breyersrockyroadicecreamdessert (Similarity score: 9.55)
- Ice Cream (Similarity score: 9.81)
- Price Chopper Ice Cream (Similarity score: 9.81)
Ingredients List
- Milk
- Cocoa Paste
- Natural Flavouring
- Egg Yolk
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- Cream
- Liquid Sugar
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Cocoa
- Milkfat
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)