Nestlé Buche glacee aux 3 chocolats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 75.70093457943925% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.7% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Buche Feuilletée Chocolat Praliné Vanille (Similarity score: 6.03)
- Mayfield Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.41)
- Hacendado Helado De Capucclno (Similarity score: 10.82)
- Chocolate Flavored Chips In Mint Ice Cream, Mint Chocolatey Chip (Similarity score: 11.83)
- Giant Real Ice Cream (Similarity score: 11.86)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.86)
- Nestlé Caramel Peanuts (Similarity score: 12.85)
- Sammontana Barattolino Alla Panna (Similarity score: 12.90)
- Chocolate Chip Vanilla Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 13.31)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 13.31)
- Chocolate Chip Vanilla Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 13.31)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 13.61)
- Vanilla Chocolate Mövenpick (Similarity score: 13.82)
- Café Liégeois X4 (Similarity score: 13.86)
- Otto & Glassfabriken Gräddglass Blåbär (Similarity score: 14.62)
Ingredients List
- Water
- Chocolate Powder
- Cocoa Paste
- Cocoa
- Emulsifier
- Colour
- Stabiliser
- Natural Flavouring
- Lactose
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Lactose And Milk Proteins
- Fat Reduced Cocoa
- Whole Milk Powder
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)