Otto & Glassfabriken Gräddglass Blåbär
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 930kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 930.0kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 65.83333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80.0mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Crème Glacée Au Chocolat Noir Carrefour (Similarity score: 5.99)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Vanille Caramel Beurre Salé (Similarity score: 8.31)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.35)
- Delhaize Icecream Tiramisu (Similarity score: 8.80)
- Birthday Cake Sugar Cookie Flavored Ice Cream Swirled With Blue Frosting And Colored Buttercream Freckles (Similarity score: 9.19)
- Collection Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 9.23)
- Black Raspberry Flavored Chip Ice Cream (Similarity score: 9.54)
- Purple Cow Pumpkin Ice Cream With Pie Crust Pieces (Similarity score: 9.61)
- Moonpie Marshmallow Graham Flavored Ice Cream Swirled With Fudge And Graham Flavored Crunch Pieces (Similarity score: 9.98)
- L'artisan Givré Creme Glacee Rhum Raisin (Similarity score: 10.00)
- Bear Mountain Ice Cream (Similarity score: 10.22)
- Ice Cream (Similarity score: 10.24)
- Sammontana Barattolino Alla Panna (Similarity score: 10.36)
- Ice Cream (Similarity score: 10.41)
- Nestlé Caramel Peanuts (Similarity score: 10.60)