Nestlé Cônes glacés, café et pépites au café 6 x 71 g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1164kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1164kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 75.45454545454547% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.5% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Cônes Café Extrême (Similarity score: 0.00)
- Cono Sabor Nata (Similarity score: 10.49)
- Adélie Adelie Cone Van Cara X6 (Similarity score: 11.17)
- Boni Colruyt Cornets Moka (Similarity score: 12.36)
- Cône Extreme Sundae (Similarity score: 13.63)
- Carrefour Maxi Sandwich Duo Sabor Nata (Similarity score: 14.33)
- Tiramisu With Ladyfingers (Similarity score: 15.08)
- Tiramisu Made With Ladyfingers Infused With Coffee, Sweetened With Rich Zabaglione & Mascarpone & Dusted With Cocoa Powder (Similarity score: 15.08)
- Casino Cônes Les Médiums Vanille Caramel Au Beurre Salé X8 (Similarity score: 15.35)
- Meijer Inc Extra Creamy Whipped Topping (Similarity score: 16.38)
- Extra Creamy Whipped Topping (Similarity score: 16.38)
- Rainbow Suklaatuutit (Similarity score: 16.41)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Chocolate Peppermint Crunch (Similarity score: 17.10)
- Ice Cream (Similarity score: 17.93)
- Desira Panna Cotta Caramello (Similarity score: 18.10)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Fat Reduced Cocoa
- Coffee Extract
- Cocoa Paste
- Emulsifier
- Colour
- Cereal
- Cocoa Powder
- Oligofructose
- Stabiliser
- Modified Starch
- Water
- Extract Of Chicory
- Barley Malt Extract
- Cocoa Butter
- Acidity Regulator
- Natural Flavouring
- Salt
- Glazing Agent
- Sugar
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Wheat Flour
- Glucose Fructose Syrup
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)