Glacetta,Midor,Migros 4 Desserts Glacés Mokka
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum,unilever Magnum Mini Batonnet Glace Chocolat Blanc Amande X6 360ml (Similarity score: 9.23)
- Nestlé Coeur Fondant Noisette (Similarity score: 10.48)
- Dia Black Chocolate Sabor Nata (Similarity score: 13.44)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 13.53)
- Tub Dark Chocolate Raspberry Ice Cream (Similarity score: 14.73)
- Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 15.25)
- Irrésistibles Amandes Croquantes (Similarity score: 15.30)
- Consilia Stecco Granella (Similarity score: 15.51)
- Nestlé Extrême Chocolat (Similarity score: 15.74)
- Triple Chocolate Sundae Cones (Similarity score: 16.54)
- Glaces Ruiz Bâtonnet Glace Fresco Chocolat (Similarity score: 16.74)
- Jack's Ice Cream Peanutbutter & Cookies Vegan (Similarity score: 17.15)
- Adélie Adelie Glace Colosse Cafe *4 (Similarity score: 17.47)
- Gelatelli Pot De Glace Au Chocolat Belge (Similarity score: 17.88)
- Ursi,aldi Mousse Au Chocolat Puur Noir (Similarity score: 18.34)
Ingredients List
- Whole Milk
- Butterfat
- Humectant
- Coffee Extract
- Emulsifier
- Soya Lecithin
- E476
- Lemon Juice
- Extract Of Chicory
- Colour
- E150a
- Sugar
- E101
- Flavouring
- Stabiliser
- Cream
- Glucose Fructose Syrup
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Caramelised Sugar
- Cocoa Paste
- Hazelnut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)