Magnum,Unilever Magnum Mini Batonnet Glace Chocolat Blanc Amande x6 360ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1232kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1232kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.111111111111114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 7.73)
- Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 8.06)
- Dia Black Chocolate Sabor Nata (Similarity score: 8.68)
- Glacetta,midor,migros 4 Desserts Glacés Mokka (Similarity score: 9.23)
- Consilia Stecco Granella (Similarity score: 10.74)
- Tub Dark Chocolate Raspberry Ice Cream (Similarity score: 11.68)
- Irrésistibles Amandes Croquantes (Similarity score: 11.89)
- Talenti Talenti, Gelato Pop, Black Raspberry (Similarity score: 13.38)
- Nestlé Extrême Chocolat (Similarity score: 13.83)
- Nestlé Coeur Fondant Noisette (Similarity score: 14.03)
- Gelatelli Pot De Glace Au Chocolat Belge (Similarity score: 14.51)
- Jack's Ice Cream Peanutbutter & Cookies Vegan (Similarity score: 15.13)
- Java Chip Ice Cream (Similarity score: 16.04)
- Ice Cream Sundae Bars, Cherry Cordial (Similarity score: 16.29)
- Glaces Ruiz Bâtonnet Glace Fresco Chocolat (Similarity score: 16.60)
Ingredients List
- Skimmed Milk Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Emulsifier
- Stabiliser
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Flavouring
- Colour
- Sugar
- Cocoa Butter
- Sugar
- Water
- Almond
- Whole Milk Powder
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Butterfat
- Skimmed Milk Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Emulsifier
- Cocoa Butter
- Stabiliser
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Flavouring
- Colour
- Water
- Coconut Oil
- Whole Milk Powder
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Butterfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)