Nestlé Extreme big chunks Coco chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 9.6g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 73.84615384615384% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.8% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 18 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 9.65)
- Somosierra Magni (Similarity score: 10.68)
- Dia Helado Nata Chocolate (Similarity score: 11.37)
- Nestlé Extrême Cœur Fondant Caramel (Similarity score: 12.44)
- Mars Mars Minis X10 (Similarity score: 12.69)
- Klondike, Unilever Klondike, Bars, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream In A Milk Chocolate Flavored Coating, Original (Similarity score: 14.35)
- Conad Cono Panna E Cioccolato (Similarity score: 14.66)
- Klondike, Unilever Ice Cream Bars (Similarity score: 15.19)
- Klondike, Unilever Ice Cream Bar (Similarity score: 15.19)
- Klondike,unilever Original Vanilla Ice Cream Bars Dipped In Chocolately Coating (Similarity score: 15.19)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 15.19)
- Carrefour Double Pistachio Chocolate Pistache Chocolat (Similarity score: 15.38)
- Brioche Pasquier, Pasquier La Tarte Normande À La Rhubarbe Et Aux Pommes (Similarity score: 15.41)
- Pasquier Tarte Normande A La Rhubarbe Et Aux Pommes (Similarity score: 15.41)
- Nestlé Extrême Chocolat (Similarity score: 16.30)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Cocoa Paste
- Cocoa Powder
- Coconut Powder
- Emulsifier
- Soya Lecithin
- E471
- Grated Coconut
- Sugar
- Cocoa Butter
- Maltodextrins
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Vanilla Flavouring
- Skimmed Milk Powder
- Sodium Caseinate
- Salt
- Concentrated Lemon Juice
- Water
- Coconut Fat
- Sunflower Oil
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Whey Powder
- Fat Reduced Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)