Nestlé Extrême chocolat défendu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tillamook Tillamook, Farmstyle Gelato, Tcho Double Dark Chocolate (Similarity score: 10.88)
- Movenpick Double Crème De La Gruyère & Meringues Crème Glacée À La Double Crème De La Région De Gruyère (13%), Morceaux De Meringue Enrobés De Chocolat Blanc (5%) (Similarity score: 11.73)
- Nestlé Extrême Lucky Cupcake (Similarity score: 14.55)
- Organic Authentic Italian Gelato Pops (Similarity score: 14.87)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 15.93)
- Coop,qualité & Prix Glace Caramel Avec Morceaux De Caramel (Similarity score: 16.00)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 16.45)
- Safeway Reserve Indian Cardamom Pistachio Ice Cream, Indian Cardamom (Similarity score: 16.91)
- Häagen Dazs Ice Cream, Lemon & Raspberry (Similarity score: 17.58)
- K Favourites Chocolate Brownie Premium Ice Cream (Similarity score: 17.75)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Coconut Chocolate (Similarity score: 18.03)
- El Corte Inglés Helado De Tarta De Queso Con Sirope De Fresa Y Galletas (Similarity score: 18.33)
- Hiper Dino Helado Tarta De Queso (Similarity score: 18.33)
- White Chocolate Raspberry Truffle Ice Cream (Similarity score: 18.54)
- Grycan Lody Bakaliowe (Similarity score: 18.62)
Ingredients List
- Water
- Chocolate Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Butter
- Emulsifier
- Soya Lecithin
- Sunflower Lecithin
- E471
- Gelling Agent
- Cocoa Paste
- Milk Powder
- Reconstituted Skimmed Milk
- Corn Starch
- Skimmed Milk Powder
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Sugar
- Wheat Flour
- Fat
- Coconut Oil
- Sunflower Oil
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)