Marks & Spencer 4 chocolate honeycomb ice cream cones
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 10.6g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.83116883116884% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 18 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 23.5g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Extrême Chocolat Pistache (Similarity score: 8.23)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 8.46)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 8.79)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 8.79)
- Tiramisù Biologico (Similarity score: 8.79)
- Tiramisù (Similarity score: 8.79)
- Tiramisù Frozen (Similarity score: 8.96)
- Ben & Jerry's Fairly Nuts (Similarity score: 9.34)
- Italian Dessert (Similarity score: 9.71)
- Crispy Belgian Chocolate Salted Caramel & Chocolate Ice Cream (Similarity score: 10.87)
- Magnum Magnum Barre Glacée Brownie Chocolat X4 200ml (Similarity score: 11.32)
- Yuka Test Feuilleté Glace Caramel (Similarity score: 11.63)
- Gelatelli,lidl Ice Cream Sandwich Cocoa & Vanilla (Similarity score: 11.93)
- Ice Cream (Similarity score: 13.37)
- Tarte Amande Poire (Similarity score: 13.46)
Ingredients List
- Skimmed Milk Sugar
- Emulsifier
- Soya Lecithin
- Invert Sugar Syrup Cocoa Butter Cocoa Mass Dried Whole Milk
- Stabiliser
- E412
- Dried Skimmed Milk Muscovado Sugar
- Whey
- Flavourings Cornflour Lactose
- Salt Butter Oil
- Caramelised Sugar Syrup Gelling Agent
- Double Cream
- E500ii
- Molasses Glazing Agent
- Wheat Flour
- Vegetable Oil
- Glucose Syrup
- Condensed Skimmed Milk Sweetened Condensed Skimmed Milk
- Butter
- Dextrose
- Fat Reduced Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)