Nestlé Extrême Original Chocolat Pistache Pépites de Nougatine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1199kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1199kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 10.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.22222222222221% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.2% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 25.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Magnum Glace Batonnet Mini Double Caramel 8x60ml (Similarity score: 9.04)
- Magnum Batonnet Glace Mini Double Caramel (Similarity score: 9.04)
- Saporit Glace (Similarity score: 12.08)
- Netto Douceur Vanille À L'extrait De Vanille & Morceaux Craquants Au Chocolat Noir (Similarity score: 13.05)
- Ben & Jerry's Menthe Chocolat (Similarity score: 13.17)
- Carte D'or,unilever Lody O Smaku Jagodowym (Similarity score: 13.62)
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, Coffee Blast (Similarity score: 14.36)
- Deluxe Mousse Au Chocolat (Similarity score: 14.53)
- Unes Biscotto3g (Similarity score: 15.12)
- Tiramisu Ladyfingers Soaked In Coffee With Zabaione & Mascarpone Cream, Dusted With Cocoa Powder, Tiramisu (Similarity score: 15.71)
- Miko,unilever Magnum Inspiration Crème Brûlée (Similarity score: 16.22)
- Consum Nata (Similarity score: 17.04)
- U Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 17.11)
- Miko, Magnum Magnum Batonnet Glace Double Caramel Double Chocolat X8 480ml (Similarity score: 17.13)
- Dolciando Crocchini (Similarity score: 17.70)
Ingredients List
- Water
- Fat Reduced Cocoa
- Chocolate Powder
- Almond
- Emulsifier
- Stabiliser
- Colour
- Natural Flavouring
- Salt
- Skimmed Milk
- Sugar
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Colza Oil
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)