Nestlé Extreme sundae chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.601626016260155% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.6% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 27.5g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Apple Pie Super Premium Ice Cream (Similarity score: 7.97)
- Tarte Normande Multifruit (Similarity score: 8.65)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 8.83)
- Adélie Colosse Color (Similarity score: 10.66)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.08)
- Mint Chocolate Chip Premium Ice Cream (Similarity score: 11.08)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 11.08)
- Tarte Normande Aux Poires (Similarity score: 13.12)
- Carte D'or,unilever Lody O Smaku Jagodowym (Similarity score: 14.00)
- 1964 Avi Crujicono (Similarity score: 14.73)
- Buche Glacée Erhard 6 A 8 Parts (Similarity score: 14.87)
- S'mores Graham Cracker Ice Cream With Milk Chocolate Chips & Marshmallows, S'mores (Similarity score: 14.87)
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, Coffee Blast (Similarity score: 14.89)
- Despar,spar Biscottone (Similarity score: 15.40)
- Magnum Batonnet Glace Mini Classic Amande Chocolat Blanc X 6 330 Ml (Similarity score: 15.74)