Tarte normande aux poires
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.7% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cadbury Dairy Milk Buttons (Similarity score: 9.78)
- Tartelettes Aux Abricots (Similarity score: 9.80)
- Delizza Delizza, Belgian Mini Eclairs, Strawberry (Similarity score: 11.57)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 11.86)
- Tarte Normande Multifruit (Similarity score: 12.71)
- Oberweis Ice Cream (Similarity score: 13.11)
- Nestlé Extreme Sundae Chocolat (Similarity score: 13.12)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 13.18)
- Tarte Poires Amandes (Similarity score: 13.18)
- Tarte Poires Amandes E Leclerc (Similarity score: 13.18)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 13.18)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 13.18)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 13.34)
- Ice Cream (Similarity score: 14.43)
- Nestlé Extrême Menthe Chocolat Pépites De Chocolat (Similarity score: 14.75)