Nestlé Glace
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 83.49514563106796% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.5% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 26.8g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italiamo,lidl Torta Della Nonna (Similarity score: 19.49)
- Ice Cream, Zesty Lemon (Similarity score: 20.26)
- Eurospin,dolciando Tiramisù (Similarity score: 21.90)
- Profiteroles (Similarity score: 22.25)
- Profiteroles (Similarity score: 22.25)
- Bonta Divina Bonta' Saint Honoré (Similarity score: 22.26)
- Ice Cream (Similarity score: 24.56)
- Monoprix Noix De Coco (Similarity score: 24.80)
- Milka Milka Vanilla & Chocolate Heart (Similarity score: 24.98)
- Leader Price 6 Cônes Vanille Fraise (Similarity score: 25.39)
- Leader Price 4 Cônes Vanille Fraise (Similarity score: 25.39)
- Casino Cône De Glace Noix De Coco (Similarity score: 25.45)
- Auchan Caramel Beurre Salé (Similarity score: 25.48)
- Private Selection Brown Butter Bourbon Truffle Ice Cream (Similarity score: 25.50)
- Crousty 8 Cônes Trois Chocolats (Similarity score: 25.64)
Ingredients List
- Water
- Hazelnut
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Emulsifier
- E322
- E412
- Cocoa Paste
- Butter
- Salt
- Sugar
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Cocoa Powder
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)