Italiamo,Lidl Torta della Nonna
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 87.20930232558139% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.2% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 18.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Profiteroles (Similarity score: 9.83)
- Profiteroles (Similarity score: 15.52)
- Profiteroles (Similarity score: 15.52)
- Milbona Profiteroles (Similarity score: 18.26)
- Nestlé Glace (Similarity score: 19.49)
- Tartufo (Similarity score: 20.50)
- La Menorquina Tarta Fantástica (Similarity score: 21.57)
- Ice Cream (Similarity score: 22.40)
- Hacendado Tarta Caramelo (Similarity score: 23.52)
- Eroski Cono Sabor Limón (Similarity score: 23.62)
- Eurospin,dolciando Tiramisù (Similarity score: 23.99)
- Monoprix Noix De Coco (Similarity score: 24.17)
- Carrefour Chocolat Pistache (Similarity score: 24.53)
- Friendly's Ice Cream Llc Friendly's, Premium Ice Cream Cake, Chocolate Vanilla (Similarity score: 27.07)
- Milka Milka Vanilla & Chocolate Heart (Similarity score: 27.18)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Corn Starch
- Tapioca Starch
- Thickener
- E415
- Emulsifier
- Flavouring
- Reconstituted Skimmed Milk
- Natural Flavouring
- Acidity Regulator
- Colour
- Salt
- Water
- Sugar
- Milk Proteins
- E1510
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)