Auchan Caramel Beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 81.81818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81.8% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 108.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 17.13)
- Carrefour Selection Profiteroles (Similarity score: 19.85)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 21.96)
- Ice Cream, Zesty Lemon (Similarity score: 22.14)
- Private Selection Brown Butter Bourbon Truffle Ice Cream (Similarity score: 22.34)
- Cora Tarte Normande (Similarity score: 22.57)
- Crousty 8 Cônes Trois Chocolats (Similarity score: 22.73)
- Grand Jury Tarte Aux Framboises Surgelée (Similarity score: 23.21)
- Häagen Dazs Pot Crème Glacée Banana Caramel Explosion (Similarity score: 24.86)
- Nestlé Glace (Similarity score: 25.48)
- U Feuilleté Glacé Vanille Caramel (Similarity score: 26.01)
- Wicked Chocolate And Salted Caramel Sundae (Similarity score: 26.19)
- Dilly Bar (Similarity score: 26.59)
- Breyers, Unilever Breyerschocolatetruffleicecream (Similarity score: 26.69)
- La Mère Poulard Biscuit (Similarity score: 26.85)