Nestlé,La Laitière Glace vanille pécan caramel beurre salé, La Laitière
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0.53 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.53 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 5.43g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 51.61596958174904% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.6% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 84.02319999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 19.28g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 8.86)
- Tarte Aux Framboise (Similarity score: 11.17)
- Weis Markets Inc Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Lovin' Lovin' Scoopful, Gourmet Light Ice Cream, Moose Tracks (Similarity score: 12.78)
- Tatenti Key Lime Pie (Similarity score: 12.94)
- Ice Cream Wawa (Similarity score: 13.12)
- Otter Paws Vanilla Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 13.30)
- Cappuccino Fudge Blitz Classic Coffee Ice Cream With White Chocolate Flavored Cremes, Mocha Espresso Mini Brownies, And Chocolate Fudge Marble, Cappuccino Fudge Blitz (Similarity score: 13.97)
- Butter Pecan Butterscotch Toffee Ice Cream With Roasted, Salted Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 14.03)
- Albertson's Albertson's, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 14.12)
- De Nuestra Tierra Quesada Pasiega (Similarity score: 14.13)
- De Nuestra Tierra Quesada Pasiega Mini (Similarity score: 14.13)
- Anderson Premium Ice Cream (Similarity score: 14.21)
- Ice Cream (Similarity score: 14.55)
- Delizza Patisserie Cream Puffs (Similarity score: 15.12)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Butter
- Condensed Milk
- Salted Butter
- Stabiliser
- Emulsifier
- Colour
- Exhausted Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Salt
- Water
- Fresh Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Pecan Nut
- Glucose Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)