Nestle Cono de helado sabor a trufa con salsa de cacao
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60.83333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.8% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yarnell's Yarnell's, Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 12.00)
- Picard Vanille Cookie Dough (Similarity score: 12.20)
- Good Humor, Unilever Ice Cream King Cone (Similarity score: 12.33)
- Gelatelli Topped Salted Caramel Brownie (Similarity score: 13.16)
- Rios Nougat Topped (Similarity score: 13.37)
- Cookie Butter Brown Sugar Cookie Flavored Ice Cream With Cinnamon Graham Swirl, Chocolatey Flakes And Speculoos Cookie Pieces, Cookie Butter (Similarity score: 14.05)
- Profiteroles Caramel (Similarity score: 15.25)
- Petitpot Pot De Creme (Similarity score: 15.51)
- Twix,mars Inspiration Cappuccino (Similarity score: 16.43)
- Peanut Butter Caramel Ice Cream (Similarity score: 16.71)
- Chocolate Ice Cream With An Orange Flair And Flecks Of Dark Chocolate, Chocolate Orange Confetti (Similarity score: 17.12)
- Alden's Organic Chocolate Chip Ice Cream Sandwich (Similarity score: 17.26)
- Real Premium S'mores Ice Cream, S'mores (Similarity score: 17.67)
- Whole Foods, 365 Everyday Value Peanut Butter Cup & Caramel Ice Cream, Peanut Butter Cup & Caramel (Similarity score: 17.88)
- Krema Sirop D’erable (Similarity score: 18.23)