Good Humor, Unilever Ice cream king cone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 8.24g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.67851622874807% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 106mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 106mg |
| Sugars | 24.71g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Ice Cream With An Orange Flair And Flecks Of Dark Chocolate, Chocolate Orange Confetti (Similarity score: 9.35)
- Twix,mars Inspiration Cappuccino (Similarity score: 10.34)
- Cora Éclairs Café (Similarity score: 11.17)
- Cookie Butter Brown Sugar Cookie Flavored Ice Cream With Cinnamon Graham Swirl, Chocolatey Flakes And Speculoos Cookie Pieces, Cookie Butter (Similarity score: 11.21)
- Nestle Cono De Helado Sabor A Trufa Con Salsa De Cacao (Similarity score: 12.33)
- Häagen Dazs Helado Macadamia Nut Brittle Häagen Dazs (Similarity score: 13.22)
- Krema Sirop D’erable (Similarity score: 14.63)
- Eclairs Au Cafe Fourrage Creme Cafe (Similarity score: 14.84)
- Auchan 4 Éclairs Au Café (Similarity score: 14.95)
- Picard Vanille Cookie Dough (Similarity score: 15.87)
- Coop Lemon Cheesecake (Similarity score: 16.59)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Ice Cream Sandwiched Between Chocolate Wafers, Madagascar Vanilla (Similarity score: 16.78)
- Three Twins Organic Inc Organic Ice Cream Wafer Sandwiches (Similarity score: 16.78)
- Migros Selection Caramel & Sel Des Alpes (Similarity score: 16.93)
- Friendly Ice Cream Corp Friendly's Peanut Butter Candy Pieces (Similarity score: 16.94)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Less Than 2% Of
- E471
- E412
- E466
- E407
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- E433
- Retinyl Palmitate
- Water
- Chocolate Flavored Coating
- Cone
- Cream
- Sugar
- Roasted Peanuts
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)