Jean d audignac Citron vert cuit au chaudron
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 34 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 34 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.46g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.46g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 65.38461538461539% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.4% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 45g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nos Régions Ont Du Talent,lucien Georgelin Citrons De Corse 25% De Fruits (Similarity score: 18.68)
- Lidl Citron De Corse (Similarity score: 22.90)
- Auchan Confiture Extra Rhubarbe (Similarity score: 30.91)
- Maribel Confiture Fraise Mangue (Similarity score: 33.67)
- Smicy,marque Repère Cônes Sorbet Mangue Passion X 6 (Similarity score: 34.01)
- Du Bruit Dans La Cuisine Confiture Pomme Rhum Coco (Similarity score: 35.81)
- Favols Confiture Extra Citron De Sicile (Similarity score: 35.94)
- Tiliz Mochi 'z (Similarity score: 36.37)
- Tiliz Mochi 'z (Similarity score: 36.37)
- Le Coq Noir Confirure De Goyave Goji (Similarity score: 36.43)
- L'angélys Crème Glacée Marron (Similarity score: 36.57)
- Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 37.13)
- C' Tout Simple Confitures Bio Extra Myrtille (Similarity score: 37.93)
- Naturéo Ma Confiture Bio D'abricots Extra (Similarity score: 37.96)
- Saveurs Attitudes Citron De Menton (Similarity score: 38.43)
Ingredients List
- Sugar
- Lime
- Lemon
- Water
- Butter
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)