Omega 3 chia enriched doodle cookie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 5.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.88g |
| Saturated Fat | 2.94g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 22.22222222222222% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 11.76g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organax Smoothie Mix Daily Boost (Similarity score: 20.61)
- Whole Foods Market, Jsp Enterprises Ltd Whole Foods Market, Pappardelle's, Whole Egg Fettuccine (Similarity score: 21.87)
- Jsp Enterprises Ltd Pappardelle's, Whole Egg Linguine (Similarity score: 21.87)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Linguine (Similarity score: 22.72)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Fettuccine (Similarity score: 22.72)
- Sacla Sacla Italia Pesto Alla Genovese Basil Sauce (Similarity score: 23.08)
- Green & Yellow Pasta, Tagliatelle (Similarity score: 23.70)
- 300g Papardelle Antica (Similarity score: 23.76)
- Antica Pasteria 300g Linguine Antica (Similarity score: 23.86)
- Carrefour,carrefour Crêpes Sucrées (Similarity score: 24.06)
- Garofalo Tagliatelles 250g (Similarity score: 24.44)
- Garofalo Tagliolini (Similarity score: 24.44)
- Valtonline,gastroval (Similarity score: 25.39)
- East To West Artisan Bakery White Flatbread Wraps (Similarity score: 25.44)
- La Sélection Des Comptoirs Boisson Vegetale De Riz Et D Amande (Similarity score: 25.52)
Ingredients List
- Unbleached Non Enriched Cookie Flour
- Vegan Palm Shortening
- Sugar
- Chia
- Vanilla
- Tapioca Flour
- Baking Powder
- Cinnamon
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)