organax Smoothie mix daily boost
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.5g |
| Saturated Fat | 0.60000002384186g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.75000046566144% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.8% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 40.000000596048004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 14.800000190735g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Omega 3 Chia Enriched Doodle Cookie (Similarity score: 20.61)
- Melvit Bulgur Kasza Zvermicelli(with Vermicelli) (Similarity score: 24.73)
- Green & Yellow Pasta, Tagliatelle (Similarity score: 24.97)
- Jsp Enterprises Ltd Pappardelle's, Whole Egg Linguine (Similarity score: 25.66)
- Whole Foods Market, Jsp Enterprises Ltd Whole Foods Market, Pappardelle's, Whole Egg Fettuccine (Similarity score: 25.66)
- 300g Papardelle Antica (Similarity score: 26.02)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Linguine (Similarity score: 27.09)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Fettuccine (Similarity score: 27.09)
- Antica Pasteria 300g Linguine Antica (Similarity score: 27.32)
- Sarchio Wheat Bran (Similarity score: 27.47)
- Garofalo Tagliatelles 250g (Similarity score: 27.75)
- Garofalo Tagliolini (Similarity score: 27.75)
- Sis Lentille Blonde (Similarity score: 28.21)
- Tagliatelle Aux Lentilles Corail (Similarity score: 28.57)
- Eliges Bebida De Soja Con Chocolate (Similarity score: 29.14)
Ingredients List
- Algae
- Fruit
- Vegetable
- Herb
- Peppermint
- Rose Hip
- Pineapple
- Raspberry
- Cinnamon
- Goji
- Herb
- Red Beetroot
- Pomegranate
- Liquorice
- Blueberry
- Ashwagandha
- Guarana
- Spirulina
- Chlorella
- Spinach
- Broccoli
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)