Orbe Bonito en aceite de oliva Orbe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 28g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 28g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cuisses De Poulet Confites (Similarity score: 21.76)
- Fontaine Makrelen Filet (Similarity score: 23.16)
- Alfa Fond Fond De Pizza 32 Cm (Similarity score: 27.01)
- Morrisons Chicken Goujions (Similarity score: 27.85)
- Tesco Breaded Chicken Steaks (Similarity score: 29.22)
- Vistaforme Pain (Similarity score: 30.75)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 31.75)
- Garlic & Coriander Naan Bread (Similarity score: 31.87)
- Coop Sardines (Similarity score: 32.54)
- Sainsbury's Chicken Pops (Similarity score: 32.64)
- Woolworths Hot Cross Buns (Similarity score: 32.91)
- John West Filets De Maquereaux En Saumure (Similarity score: 33.73)
- Ultra Thin Pizza Crust Whole Grain (Similarity score: 34.93)
- Lidl 5 Poppy Seed Bagels (Similarity score: 35.36)
- Filets De Maquereau (Similarity score: 36.03)