Filets de maquereau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21.43g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.43g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 20.103092783505154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.1% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pizza Saumon Traiteur (Similarity score: 24.60)
- Gluten Free Garganelli (Similarity score: 28.46)
- Eden Gourmet Houmous Aux Pignons (Similarity score: 28.53)
- Migros Toast & Sandwich (Similarity score: 30.66)
- E Leclerc Crepes (Similarity score: 31.35)
- Flora,upfield Flora Linie (Similarity score: 34.65)
- Ibp Inc Ground Beef And Pork Blend Patties (Similarity score: 34.68)
- Ibp Inc Ground Beef And Pork Blend Patties (Similarity score: 34.68)
- Cuisses De Poulet Confites (Similarity score: 34.91)
- Pizza Capricciosa (Similarity score: 34.98)
- Lemon Thyme Gluten Free Pasta (Similarity score: 35.00)
- Bowbeas Llc Bow Beas, Blueberry Muffin (Similarity score: 35.42)
- M&s 4 Kentish Bramley Apple Hot Cross Buns (Similarity score: 35.50)
- Flora Omega 3 & 6 Light (Similarity score: 35.95)
- Orbe Bonito En Aceite De Oliva Orbe (Similarity score: 36.03)