Orecchiette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1284kj (307 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1284kj (307 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migros Lasagne (Similarity score: 14.92)
- Skyr Icelandic Style Yogurt Layered With Peach And Raspberry (Similarity score: 19.96)
- Rosfit Arandanos (Similarity score: 22.54)
- La Pasta Di Angelo,treo Anelli (Similarity score: 23.12)
- Blueberry High Protein Muffins (Similarity score: 23.95)
- Streit's Streit's, Mediterranean Quinoa (Similarity score: 25.04)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 25.12)
- Bio Organic, Chef Select Frische Tagliatelle (Similarity score: 26.35)
- Tagliatelles Aux Oeufs (Similarity score: 26.35)
- Scoiattolo Lasagne Fresche (Similarity score: 26.35)
- Orecciette (Similarity score: 26.57)
- Maison Hermine Tagliatelle 250 G Spiruline (Similarity score: 27.99)
- Fire Roasted Pizza Crusts (Similarity score: 28.81)
- Flatbread Pizza Crust (Similarity score: 28.81)
- Farce A Tomate (Similarity score: 29.46)