Orecciette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1280kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1280kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Flatbread Pizza Crust (Similarity score: 8.57)
- Fire Roasted Pizza Crusts (Similarity score: 8.57)
- Maison Hermine Tagliatelle 250 G Spiruline (Similarity score: 14.40)
- Rosfit Arandanos (Similarity score: 18.15)
- Farce A Tomate (Similarity score: 19.24)
- Biovegan Farbspaß (Similarity score: 23.63)
- Target Brands Inc Fite Roasted Thin Square Pizza Crust (Similarity score: 24.15)
- Raley's Twin Pack Fire Roasted Thin Pizza Crust (Similarity score: 24.15)
- Fire Roasted Bake And Serve Flatbread, Fire Roasted (Similarity score: 24.15)
- Cafe Descafeinado (Similarity score: 24.82)
- Orecchiette (Similarity score: 26.57)
- Blueberry High Protein Muffins (Similarity score: 31.09)
- Agar Agar 42g (Similarity score: 32.15)
- Hy Vee Farro (Similarity score: 32.90)
- Kroger, The Kroger Co Ancient Grains Farro Wheat (Similarity score: 32.90)