Oregon Ice Cream Alden's, organic ice cream, peaches 'n cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.74g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.74g |
| Saturated Fat | 6.85g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.499999999999986% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 20.55g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Belle France Bac 1l Glace Vanille Bf, (Similarity score: 4.70)
- Publix Premium Rum Raisin Classic Ice Cream (Similarity score: 4.97)
- Vanilla Blackberry Swirl Premium Ice Cream (Similarity score: 6.15)
- Meijer Scooperman Ice Cream, Fruit (Similarity score: 6.30)
- Purple Cow Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 6.30)
- Alden's Organic French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 6.55)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Gelato (Similarity score: 6.81)
- Erhard Creme Glacée Erhard (Similarity score: 6.96)
- Publix Super Markets Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 7.43)
- U Glace Au Café Avec Grains De Chocolat (Similarity score: 7.59)
- Giant Eagle Ice Cream, Cherry Vanilla (Similarity score: 7.87)
- Key Food Ice Cream (Similarity score: 7.91)
- Key Food Key Food, Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 8.33)
- Real Ice Cream (Similarity score: 8.33)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 8.33)
Ingredients List
- Milk
- Gmo Free Soy Lecithin
- E412
- E410
- E415
- Red Bee Concentrate
- E160b
- Cream
- Cane Sugar
- Peach
- Tapioca Syrup
- Tapioca Starch
- Vanilla Extract
- Natural Flavouring
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)