Erhard Creme glacée Erhard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.79775280898876% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.8% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 22.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eggnog Ice Cream With Vanilla Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 4.82)
- Oregon Ice Cream Alden's, Organic Ice Cream, Peaches 'n Cream (Similarity score: 6.96)
- Belle France Bac 1l Glace Vanille Bf, (Similarity score: 7.02)
- Vanilla Blackberry Swirl Premium Ice Cream (Similarity score: 8.00)
- Au Frisson Normand Glace Caramel Beurre Salé (Similarity score: 8.10)
- Alden's Organic French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 8.28)
- Strawberry Incredible Organic Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 8.87)
- U Glace Au Café Avec Grains De Chocolat (Similarity score: 9.20)
- Artiste Glacier Artiste Glacier Menthe Fraiche (Similarity score: 9.24)
- Snoqualmie Snoqualmie, All Natural Custard, Almond Poppy Seed (Similarity score: 9.31)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Gelato (Similarity score: 9.37)
- Hudsonville Chocolate Cocoa Bean Ice Cream (Similarity score: 9.54)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 10.68)
- Publix Premium Rum Raisin Classic Ice Cream (Similarity score: 10.78)
- Publix Super Markets Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 11.17)