Belle France Bac 1L.Glace Vanille Bf,
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.57692307692307% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.6% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 22.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Blackberry Swirl Premium Ice Cream (Similarity score: 4.14)
- Oregon Ice Cream Alden's, Organic Ice Cream, Peaches 'n Cream (Similarity score: 4.70)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Gelato (Similarity score: 5.81)
- Publix Premium Rum Raisin Classic Ice Cream (Similarity score: 6.34)
- Erhard Creme Glacée Erhard (Similarity score: 7.02)
- Alden's Organic French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 7.22)
- Chocolate Fudge (Similarity score: 7.91)
- Key Food Ice Cream (Similarity score: 7.95)
- Meijer Scooperman Ice Cream, Fruit (Similarity score: 8.54)
- Purple Cow Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.54)
- Eggnog Ice Cream With Vanilla Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 8.78)
- Au Frisson Normand Glace Caramel Beurre Salé (Similarity score: 8.93)
- Giant Eagle Ice Cream, Cherry Vanilla (Similarity score: 9.13)
- Snoqualmie Snoqualmie, All Natural Custard, Almond Poppy Seed (Similarity score: 9.16)
- Giant Eagle Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.43)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- E412
- E407
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Colour
- E100
- Fresh Cream
- Water
- Glucose Fructose Syrup
- Sugar
- Lactose And Milk Proteins
- Natural Vanilla Flavouring
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)