Organic chocolate gelato, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.43g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.43g |
| Saturated Fat | 4.29g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 60.084033613445385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.1% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 21mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 21mg |
| Sugars | 25.71g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Simply Roundy's Authentic Italian Gelato (Similarity score: 7.09)
- Organic Gelato (Similarity score: 8.00)
- Casino Bûche Glacée Saveur Crème Brulée (Similarity score: 12.11)
- Casino Crème Glacée Café Inclusions Café Chocolat (Similarity score: 16.12)
- Tua Mamma Ciocco E Riso (Similarity score: 16.34)
- Colorado Margarita Ice Cream (Similarity score: 17.79)
- Erhard Bûche Glacée Fraise Passion Mangue (Similarity score: 17.97)
- Monoprix Crème Glacée Café Inclusions Café Chocolat (Similarity score: 18.87)
- Altiflore Glace Vanille De Madagascar Dahu (Similarity score: 19.52)
- Rewe Rewe Creme Au Chocolat (Similarity score: 19.80)
- Coconut Candy (Similarity score: 19.90)
- Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Half & Half Cream (Similarity score: 20.05)
- Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Valley, Ultra Pasteurized Grade A Half & Half Cream, Hazelnut (Similarity score: 20.05)
- Gilfi Glace Vanille (Similarity score: 21.22)
- Creamer (Similarity score: 21.35)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Soy Lechitin
- E412
- Carob Seed Flour
- Sugar
- Vegetable Oil
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Cocoa Powder
- Chocolate
- Cocoa Paste
- Cane Sugar
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)