Baskin Robbins Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64222873900293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 19.32g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nasto's Ice Cream Co Nasto's, Ice Cream Cake (Similarity score: 6.54)
- Ty Skorn Creme Glacee Caramel (Similarity score: 6.60)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 7.05)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Cowlifornia Sweet Cream (Similarity score: 7.25)
- Coffee Mocha Chunk Rich & Creamy Coffee Ice Cream With Chocolate Coffee Flavored Candy, Coffee Mocha Chunk (Similarity score: 7.99)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 8.56)
- Spar Helado De Turrón (Similarity score: 8.62)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.34)
- Leclerc Pâtisserie Tartelettes Aux Fraises Chantilly (Similarity score: 9.49)
- Espresso Yourself Coffee And Cream Ice Creams With Coffee Ribbon And Brownie Pieces (Similarity score: 10.08)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.10)
- Mousse Au Chocolat Zwetschge Zimt (Similarity score: 10.38)
- Häagen Dazs Gluten Free Coffee Ice Cream Cup (Similarity score: 10.41)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 10.46)
- Organic Craft Ice Cream (Similarity score: 10.61)
Ingredients List
- Cream
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Vanilla Extract
- E471
- E410
- E412
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)