Organic flavored pistachio gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.29g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.29g |
| Saturated Fat | 8.57g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 74.97812773403325% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 43mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 43mg |
| Sugars | 17.14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Reina Pannacotta Café (Similarity score: 14.43)
- Bofrost Freezer Lactose Crème Glacée Saveur Chocolat (Similarity score: 15.08)
- Picard Igloos Glacés Vanille Chocolat (Similarity score: 15.24)
- Gelato Tiramisu (Similarity score: 16.29)
- Rite Aid Corporation Thrifty, The Original Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 16.68)
- Mozian & Associates Inc Fiorello's, Artisan Gelato, Strawberry (Similarity score: 17.04)
- Monoprix Panna Cotta Fruits Rouges (Similarity score: 17.20)
- Landliebe Eiscreme Joghurt Zitrone Limette (Similarity score: 17.73)
- Oatly! Coffee Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 17.73)
- Pilpa L'infini Duo De Vanilles (Similarity score: 17.84)
- Ijsboerke Glace Vanille (Similarity score: 18.03)
- Italian Ice Cream Cups Flavored With Hazelnut (Similarity score: 18.28)
- Häagen Dazs Crème Glacé Au Café (Similarity score: 18.29)
- Picard La Vanille De Madagascar Pure Sélection (Similarity score: 18.39)
- Holiday Peppermint Gelato (Similarity score: 18.56)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sugar
- Vegetable Oil
- Pistachio Nuts
- Lactose And Milk Proteins
- E412
- Carob Seed Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)