Aunt Millie's, Aunt Millie's Bakeries All Natural Whole Grain Swirl Raisin Bread With Cinnamon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 8.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.57g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.57g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 6 |
| Sodium | 286mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 286mg |
| Sugars | 22.86g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cinnamon Raisin Whole Grain Bread, Cinnamon Raisin (Similarity score: 9.03)
- Organic Natural Whole Grain Breads (Similarity score: 25.49)
- Pecan Maple Breads (Similarity score: 25.59)
- Gcoc Hawaiian Bread (Similarity score: 27.00)
- Cinnamon Raisin Bread, Cinnamon Raisin (Similarity score: 27.50)
- Brioche Style Hot Cross Buns (Similarity score: 29.14)
- Patichérie Gateau Couronne Sacré Chocolat (Similarity score: 29.65)
- La Boulangère 6 Pains Aux Raisins (Similarity score: 29.72)
- Spaans Fat Free Cookies (Similarity score: 31.20)
- Chabrior 6 Pains Aux Raisins, À La Crème Pâtissière (Similarity score: 31.43)
- Beignets Pommes X4 Décongélé (Similarity score: 31.70)
- Beignets Aux Pommes (Similarity score: 31.92)
- Sweet City Sweet City, Chocolate Chip Pound Cake Loaf (Similarity score: 32.10)
- Marketside Roasted Garlic Hummus (Similarity score: 32.14)
- Beignets À La Framboise (Similarity score: 32.32)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Palm Oil
- Soya Oil
- Oat Fibre
- Salt
- Palm Kernel Oil
- Grape Juice
- Cinnamon
- Soya Lecithin
- E150a
- Wheat Starch
- Raisin
- E516
- Natural Flavouring
- Corn Starch
- E412
- E415
- E300
- Water
- Flour
- Sugar
- Cinnamon
- Resistant Corn Starch
- Wheat Gluten
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)