Organic Pita Bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1028kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1028kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7543859649123 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.75 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.0175438596491g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.02g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 263.15789473684mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 263.2mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Majesty Bakeries Sweet Honey Multigrain (Similarity score: 15.68)
- Inewa Epautre Et Sarrasin (Similarity score: 22.69)
- Organic Seeded Bread (Similarity score: 23.55)
- English Muffins (Similarity score: 25.56)
- Fork Spilt Muffins (Similarity score: 25.56)
- Sourdough Baguettes (Similarity score: 26.69)
- Garlic Sauce (Similarity score: 27.43)
- Tartex,bonneterre Et Compagnie, Bonneterre Les Pâtes Farcies Vegan Patate Douce & Pois Chiche (Similarity score: 28.29)
- Hamburger Buns With Sesame Seeds, Sesame Seeds (Similarity score: 28.79)
- 100% Whole Grain Naan Soft And Pillowy Flatbreads, Whole Grain (Similarity score: 29.31)
- Odyssee Odyssee, Filet De Cabillaud Panees, 4 500 G (Similarity score: 29.68)
- Iceland Thin & Crispy French Fries (Similarity score: 29.94)
- Aunt Millie's, Aunt Millie's Bakeries Honey & Crunchy Oat Premium Bread (Similarity score: 30.63)
- Amazing Seed Organic Thin Sliced Bread, Amazing Seed (Similarity score: 31.34)
- Everything Bagels, Everything (Similarity score: 31.45)