Organic seeded bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 11.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.11g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 267mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 267mg |
| Sugars | 8.89g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aunt Millie's, Aunt Millie's Bakeries Honey & Crunchy Oat Premium Bread (Similarity score: 17.13)
- Majesty Bakeries Sweet Honey Multigrain (Similarity score: 18.64)
- Organic Pita Bread (Similarity score: 23.55)
- Inewa Epautre Et Sarrasin (Similarity score: 24.73)
- Tartex,bonneterre Et Compagnie, Bonneterre Les Pâtes Farcies Vegan Patate Douce & Pois Chiche (Similarity score: 27.27)
- English Muffins (Similarity score: 29.27)
- Fork Spilt Muffins (Similarity score: 29.27)
- Stonemill Bakehouse Bce Inc Artizo, 12 Grain Rye (Similarity score: 30.27)
- Dessaint Pancakes (Similarity score: 30.39)
- Rikisssimo Hummus De Garbanzos Con Pimiento (Similarity score: 30.56)
- Everything Bagels, Everything (Similarity score: 32.35)
- Natural Ovens Bakery Oatmeal Bread (Similarity score: 32.38)
- Birds Eye Chicken Burger (Similarity score: 32.57)
- Iceland Thin & Crispy French Fries (Similarity score: 32.75)
- Odyssee Odyssee, Filet De Cabillaud Panees, 4 500 G (Similarity score: 33.28)
Ingredients List
- Whole Wheat
- Wheat Fiber
- Molasses
- Water
- Cane Sugar
- Whole Grain And Seed Mix
- Oat Fibre
- Cultured Wheat Flour
- Vital Wheat Gluten
- Yeast
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)