Majesty Bakeries Sweet Honey Multigrain
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.02g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.02g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 263mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 263mg |
| Sugars | 10.53g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Pita Bread (Similarity score: 15.68)
- Organic Seeded Bread (Similarity score: 18.64)
- Amazing Seed Organic Thin Sliced Bread, Amazing Seed (Similarity score: 25.68)
- Inewa Epautre Et Sarrasin (Similarity score: 28.07)
- Hamburger Buns With Sesame Seeds, Sesame Seeds (Similarity score: 28.08)
- Sourdough Baguettes (Similarity score: 28.46)
- English Muffins (Similarity score: 28.74)
- Fork Spilt Muffins (Similarity score: 28.74)
- Dessaint Pancakes (Similarity score: 29.24)
- Tartex,bonneterre Et Compagnie, Bonneterre Les Pâtes Farcies Vegan Patate Douce & Pois Chiche (Similarity score: 30.17)
- Aunt Millie's, Aunt Millie's Bakeries Honey & Crunchy Oat Premium Bread (Similarity score: 30.24)
- Garlic Sauce (Similarity score: 31.67)
- 100% Whole Grain Naan Soft And Pillowy Flatbreads, Whole Grain (Similarity score: 31.79)
- Everything Bagels, Everything (Similarity score: 32.20)
- Odyssee Odyssee, Filet De Cabillaud Panees, 4 500 G (Similarity score: 32.44)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Sesame Seeds
- Wheat Bran
- Cornmeal
- Malt
- White Wheat
- Red Wheat
- Rye
- Millet
- Cornmeal
- Buckwheat
- Water
- Barley
- Salt
- Vinegar
- E300
- Enzymes Dough Conditioner
- Brown Sugar
- Yeast
- Vital Wheat Gluten
- Honey
- Corn Starch
- Flax Seed
- Oat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)