Organic protein chocolate peanut butter granola
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 20.833333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.8% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | -3 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Zen Monkey Overnight Strawberry Oatmeal With Almond Milk (Similarity score: 15.90)
- Mushroom Ravioli (Similarity score: 17.00)
- Almond Choc Protein Cookie (Similarity score: 21.36)
- Pain Pita Pita Bread (Similarity score: 21.50)
- Lachsfilet (Similarity score: 24.78)
- Baketree Baketree, Fruit Bites Puff Pastry, Apple (Similarity score: 25.27)
- Tortellini Freschi Alla Carne (Similarity score: 26.41)
- Océfrais 2 Pavés De Saumons Frais Norvège Ou Royaume Uni (Similarity score: 27.42)
- Baketree Mini Turnover Snack (Similarity score: 27.56)
- Le Gaulois Hauts Cuisses De Poulet Blanc En Caissette S At (Similarity score: 28.57)
- Le Gaulois (ocb) Oui C'est Bon Hauts De Cuisses De Poulet Blanc X4 S At (Similarity score: 28.73)
- Le Gaulois, Le Gaulois (ocb) Oui C'est Bon Hauts De Cuisses De Poulet Blanc X4 S At (Similarity score: 28.73)
- Tunisian Sweet Pepper Harissa Spread (Similarity score: 29.50)
- Chicken Leg Quarters (Similarity score: 30.12)
- Gold Leaf,usda Chicken Leg Quarters (Similarity score: 30.12)
Ingredients List
- Gluten Free Oat Flakes
- E123
- Oat Syrup Solids
- Cocoa Powder
- Sea Salt
- E306
- Peanut
- Peanut Butter
- Cane Sugar
- Pea Protein Crisps
- Brown Rice Syrup
- Semi Sweet Chocolate
- Pea Protein
- Peanut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)