Organic Ville Organic ville, organic vinaigrette, pomegranate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 12.4859392575928% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 7 |
| Sodium | 217mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 217mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lakovo Vermicelles (Similarity score: 15.33)
- Vimto Eastman's Coleslaw (Similarity score: 16.21)
- Creamy Coleslaw, Creamy (Similarity score: 18.67)
- Kosher Provision Inc Vegetarian Spread (Similarity score: 21.12)
- Riz Au Crabe (Similarity score: 24.06)
- Exki Capri (Similarity score: 24.14)
- Gerblé Le Grand Nature Gerblé Sans Gluten (Similarity score: 25.70)
- Waitrose Crispy King Prawns With A Sweet Chilli Sauce (Similarity score: 26.04)
- Abby's Millstone Baking Company, Sourdough (Similarity score: 27.78)
- Everyday Essentials Yorkshire Pudding (Similarity score: 27.90)
- Aldi Pesto Pasta With Mozzarella (Similarity score: 28.21)
- Findus Crousti' Express Extra Aux Herbes (Similarity score: 28.23)
- Findus Mini Churros De Pomme De Terre (Similarity score: 28.38)
- Mccain Instant Frites (Similarity score: 28.51)
- Manna Paté De Atum (Similarity score: 28.74)
Ingredients List
- Water
- Extra Virgin Olive Oil
- E392
- Soya Oil
- Red Wine Vinegar
- Agave Syrup
- Pomegranate Juice
- Red Grape
- Salt
- E415
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)