Ortis Fruits & Fibres Transit Facile - 24 Cubes - Ortis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 15.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 15.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20.92330555555555 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20.9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0.24g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 6.153846153846153% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 9 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 52g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rose's,haine Daniels Group Lime Fine Cut Marmalade (Similarity score: 38.47)
- Carandini Balsamic Cream White Truffle Carandini (Similarity score: 38.78)
- Pharmind Ovocná Tyčinka S Klikvou A Malinami (Similarity score: 39.30)
- Spur Tree Spices Jamaica Limited Browning (Similarity score: 39.86)
- Grace Browning (Similarity score: 39.86)
- Caribbean Dreams Jamaican Browning Caramel (Similarity score: 40.03)
- J Canisius Melasse De Pommes (Similarity score: 45.74)
- Carandini Crème À Base De Vinaigre Balsamique De Modène (Similarity score: 48.41)
- Carandini Crème De Vinaigre Balsamic De Moden (Similarity score: 48.45)
- Canisius Canisius, Apple Spread (Similarity score: 52.01)
- Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 52.21)
- Syrup (Similarity score: 53.39)
- Gia Russa, John Zidian Company Inc Balsamic Glaze (Similarity score: 53.62)
- Carigel Tarte Poire Caramel (Similarity score: 55.24)
- Medium Cut Tangy Bitter Orange Marmalade (Similarity score: 55.69)
Ingredients List
- Fig
- Wheat
- Rhubarb
- E422
- E412
- Tamarind
- Date
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)