Ottogi, Ottogi Corporation Honey ginger tea
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 20 |
| Sodium | 25mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 25mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis, Weis Markets Inc Weis, Gummi Peach Rings (Similarity score: 15.03)
- La Molienda Verde Marron Glacé (Similarity score: 22.96)
- Cibré Marrón Glacé Castaña Confitada Y Glaseada (Similarity score: 24.70)
- El Corte Inglés Marron Glacé (Similarity score: 24.70)
- Fruit Ninja Fruit Snacks Red Belt (Similarity score: 25.38)
- Mixed Berries Fruit Snacks (Similarity score: 25.38)
- Fruit Snacks (Similarity score: 25.38)
- Fruit Snack (Similarity score: 25.38)
- Southern Style Sweet Tea (Similarity score: 26.00)
- Sunrise Natural Foods Peach Ring Gummi Candy (Similarity score: 26.76)
- Dr Oetker Flüssiger Bourbon Vanille Extrakt (Similarity score: 27.02)
- La Maison Des Délices Sirop Fruit De La Passion (Similarity score: 27.04)
- International Commodity Distributors Inc Orchard Snacks, Sour Peach Rings (Similarity score: 27.21)
- International Commodity Distributors Inc Sour Peach Rings (Similarity score: 27.21)
- Schwartau Sauce Erdbeere (Similarity score: 27.66)
Ingredients List
- Ginger
- Refined Carrageenan
- Caragen
- Refined Water
- Oleoresin Ginger
- E150a
- Fructose
- Millet Gelly
- Refined Sugar
- Ginger
- Honey
- Isomalto Oligosaccharide
- E466
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)