Francis Miot Chataigne au sucre de canne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 0.10000000149012g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.492753889225332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.5% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 10 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 38g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oursons (Similarity score: 17.01)
- Maintal Preiselbeeren Mit Rotwein (Similarity score: 20.55)
- Les Confituriers Du Vieux Chérier Châtaigne Bio (Similarity score: 22.08)
- Louit (Similarity score: 22.17)
- Rossmann Sirop D Érable (Similarity score: 22.57)
- Frusano Himbeer Fruchtaufstrich (Similarity score: 23.49)
- Glück Glück Passiert Aus Schwarzkirschen (Similarity score: 23.60)
- Glück Glück Passiert Aus Schwarzkirschen (Similarity score: 23.60)
- Confit De Mirabelles Au Cumin (Similarity score: 24.88)
- Eroski Crema Con Aceto Balsamico Di Modena A La Manzana (Similarity score: 24.89)
- Casino Riz Long Casino (Similarity score: 25.11)
- Royal Fig Jelly (Similarity score: 25.20)
- Saveurs Attitudes Marron De France (Similarity score: 25.43)
- Schwartau Samt Erdbeere & Brombeere (Similarity score: 25.56)
- Pulsaar (Similarity score: 25.58)