Pâté de lapin aux carottes bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 14.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.7g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 38.88888888888889% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kiev Filled With Garlic Butter & Parsley Breaded Stuffed Chicken Breasts With Rib Meat (Similarity score: 14.89)
- Angus Chuck & Beef Brisket Steak Burger, Angus Chuck & Beef Brisket (Similarity score: 19.37)
- Roundy's Beef Patties (Similarity score: 20.18)
- Pastrami & Swiss Beef Patties (Similarity score: 22.18)
- Chipolata Au Fromage (Similarity score: 23.55)
- Crab Rangoon Cream Cheese With Real Crab Meat, Carrots, Onion And Green Onion Wrapped In A Crispy, Golden Brown Fried Wheat Dough, Crab Rangoon (Similarity score: 26.29)
- Hachis Parmentier De Canard (Similarity score: 26.65)
- El Monterey Mild Beef & Bean Red Chili Burritos, Beef & Bean Red Chili (Similarity score: 26.81)
- Mild Beef & Bean Red Chili Burritos, Mild Beef & Bean Red Chili (Similarity score: 26.81)
- Mollete Artesano Sin Gluten (Similarity score: 27.65)
- Maître Coq Canette Farcie Aux Figues Et Aux Marrons (Similarity score: 28.34)
- Baked Cherry Pie (Similarity score: 28.93)
- Raviolis Au Pesto (Similarity score: 29.01)
- Tortellini Al Prosciutto Crudo (Similarity score: 29.10)
- Hiper Dino Pizza Atún Masa Fina (Similarity score: 29.17)