Pan aceite de oliva
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1289kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1289.0kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.129032258064516% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.1% |
| Saturated Fat Value | 1.0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 196.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196.0mg |
| Sugars | 2.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tronchetti Pastilles De Réglisse (Similarity score: 15.74)
- Liquirizia Purissima (Similarity score: 15.74)
- Les Tartinables Caviar D'aubergine (Similarity score: 17.35)
- Ciro Bruschetta Caviar D'aubergine Sans Gluten (Similarity score: 17.35)
- Maayane Caviar D'aubergines (Similarity score: 19.70)
- Dan Qinx Hamburger Sauce (Similarity score: 19.90)
- Maayane Caviar D'aubergine (Similarity score: 20.86)
- Stars Potato Salad (Similarity score: 22.42)
- Waitrose Coleslaw (Similarity score: 22.50)
- Salatmesteren Remoulade (Similarity score: 22.72)
- Chestfords Remoulade Dänische Art (Similarity score: 22.88)
- Bofrost Gaufres De Bruxelles (Similarity score: 23.21)
- Houmous Aux Citrons (Similarity score: 23.23)
- Le Houmous Aux Zestes De Citron (Similarity score: 23.23)
- Sunshine Burgers Falafel 3 Organic Veggie Burgers (Similarity score: 23.30)