Houmous aux citrons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1301kj (311 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1301kj (311 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 8% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Houmous Aux Zestes De Citron (Similarity score: 0.00)
- Waitrose Coleslaw (Similarity score: 14.22)
- Pietro Castelli Conchiglioni (Similarity score: 14.83)
- Les Tartinables Caviar D'aubergine (Similarity score: 14.97)
- Ciro Bruschetta Caviar D'aubergine Sans Gluten (Similarity score: 14.97)
- Reggia, Pasta Reggia Reggia Penne Ziti Semola Gr 500 (Similarity score: 15.97)
- Stars Potato Salad (Similarity score: 18.25)
- Rxb Green Coffee Capsule (Similarity score: 19.01)
- Dan Qinx Hamburger Sauce (Similarity score: 19.65)
- Kim's Food Crispy Duck Pancakes (Similarity score: 20.01)
- Kim's Food Sky Dragon Pancakes (Similarity score: 20.01)
- Millefeuille (Similarity score: 22.56)
- Pan Aceite De Oliva (Similarity score: 23.23)
- Netto Sardines Au Citron (Similarity score: 23.39)
- Liquirizia Purissima (Similarity score: 25.08)