Bauli Bauli Il panettone classico
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 5.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.3% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panettone Classico (Similarity score: 11.45)
- Häagen Dazs Glaces Caramel (Similarity score: 13.25)
- Mini Sandwiches, Chocolate Gelato, Gelato (Similarity score: 15.48)
- Ice Cream Sandwiches With Vanilla Flavored Ice Cream, Chocolate Chips & Chocolate Wafers (Similarity score: 15.86)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.86)
- Hafner Mille Feuilles (Similarity score: 15.99)
- Kroger Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.09)
- Neapolitan Ice Cream Cake (Similarity score: 16.61)
- Panettone Al Cioccolato (Similarity score: 17.83)
- Our Family Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.33)
- Safeway Inc Ice Cream Cake, Vanilla Ice Cream & White Cake (Similarity score: 20.28)
- Hafner Millefeuille (Similarity score: 20.92)
- Auchan Galette Pomme 22cm Boite (Similarity score: 21.55)
- Galette Des Rois Pomme Pur Beurre (Similarity score: 21.55)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Caramel & Chocolaty Wafers Sandwiches (Similarity score: 22.46)