Panettone Festoso Panettone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 72.72727272727273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 10 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Elle Et Vire, Elle&vire International Crème Fouettée (Similarity score: 20.90)
- Melty Chocolate Fudge Pud (Similarity score: 23.06)
- Glaces Des Alpes Buche Glacee Mandarine Grand Marnier (Similarity score: 24.72)
- Droste Cocoa (Similarity score: 28.47)
- Tropical Topping & Dip (Similarity score: 28.69)
- Nestlé Extrême Brownie Coeur Fondant (Similarity score: 29.99)
- Nestlé Kaktus 4 Friends, Erdbeer (Similarity score: 30.00)
- Cowbelle,aldi Real Dairy Cream Uht (Similarity score: 30.55)
- Milfina Chantilly (Similarity score: 30.58)
- Confiserie Firenze Mini Eclairs (Similarity score: 32.04)
- Hainanese Kaya (Similarity score: 32.06)
- Pacari Choc Cru Pacari 85% Cacao (Similarity score: 32.33)
- Pain Au Raisin Aop (Similarity score: 32.33)
- Valsoia Italian Mini Bars Dipped In Chocolate Gelato (Similarity score: 33.10)
- Sponge Rock Planter Inc Gourmet Nut, Dark Chocolate Covered, Cranberries, Blueberries & Cherries (Similarity score: 33.17)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Emulsifier
- Diglycerides Of Fatty Acids
- Soya Lecithin
- Salt
- Flavouring
- Preservative
- Oeufs
- Raisin
- Sucre
- Beurre
- Entirely Vegetable Margarine
- Natural Yeast
- Candied Orange Peel
- Skimmed Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)