Nestlé Kaktus 4 Friends, Erdbeer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1243kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1243kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 73.68421052631578% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.7% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 19 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Extrême Brownie Coeur Fondant (Similarity score: 15.69)
- Melty Chocolate Fudge Pud (Similarity score: 23.07)
- Honeycomb Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 23.15)
- Maroni (Similarity score: 23.27)
- Prima Maroni Kft Geszti Eszti (Similarity score: 24.17)
- Migros,aha! Mini Sticks Amandes Cacao (Similarity score: 24.72)
- Picard 8 Cœurs Glacés (Similarity score: 24.80)
- Valsoia Il Gelato 4 Minibombones (Similarity score: 26.40)
- Sponge Rock Planter Inc Gourmet Nut, Dark Chocolate Covered, Cranberries, Blueberries & Cherries (Similarity score: 27.13)
- Tropical Topping & Dip (Similarity score: 27.20)
- Coffee (Similarity score: 27.81)
- Dark Chocolate Covered Strawberry Bites (Similarity score: 29.68)
- Cowbelle,aldi Real Dairy Cream Uht (Similarity score: 29.72)
- Panettone Festoso Panettone (Similarity score: 30.00)
- Valsoia Italian Mini Bars Dipped In Chocolate Gelato (Similarity score: 30.79)