Panettone Rum e Cioccolato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 65.11627906976744% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.1% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 25.6g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wall's,วอลล์,unilever Topten Sandwich (Similarity score: 8.15)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Cones (Similarity score: 13.97)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 16.04)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 16.09)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 17.26)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Reduced Fat Ice Cream Cones, Cookies 'n Cream (Similarity score: 17.47)
- Panettone Traditionnel (Similarity score: 18.56)
- Blueberry Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 20.02)
- Roscón De Reyes Gourmet (Similarity score: 20.96)
- Key Lime Premium Key Lime Cheesecake Ice Cream With A Signature Cream Cheese Blend, Sour Cream And Graham Swirls (Similarity score: 21.22)
- Tillamook Tillamook, Tillamookies, Ice Creams Sandwiches, Oregon Strawberry (Similarity score: 21.28)
- Marie Callenders Coconut Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 21.81)
- Hacendado Helado De Nata Galletas (Similarity score: 22.05)
- Original Premium Cheesecake Ice Cream (Similarity score: 22.23)
- Loison Panettone (Similarity score: 23.10)